Контакти
Фотогалявина
Гостьова книга
Деревина паливна
Знайти інформацію щодо контактів відповідальних осіб для купівлі дров'яної деревини непромислового призначення можна за наступними посиланнями:   ДП «Оникіївське лісове господарство» - https://dpolg.com.ua/inde.../novini/1955-do-uvagi-naselennya ДП «Чорноліське ... Дізнатися більше...

Для содержимого этой страницы требуется более новая версия Adobe Flash Player.

Получить проигрыватель Adobe Flash Player

Новини

03.06.2022: Відповідь КОУЛМГ щодо повідомлення СБУ про незаконну рубку на території регіонального ландшафтного парку

 

 

 

 

 

Відповідь
Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства
щодо повідомлення СБУ про незаконну рубку на території регіонального ландшафтного парку

Відповідно до проекту організації і розвитку лісового господарства Дослідно - селекційного дендрологічного лісового центру «Веселі Боковеньки» (далі – Центр), розробленого Харківською державною лісовпорядною експедицією ВО «Укрдержліспроєкт», станом на 2004 рік Центр розташовувався на площі 539,0 гектарів в адміністративних межах Іванівської та Василівської сільських рад Долинського району Кіровоградської області (зараз Гурівська ОТГ).

До складу Центру входило три об’єкти природно – заповідного фонду (далі – ПЗФ) площею 126,3 гектарів, а саме дендрологічний парк загальнодержавного значення «Веселі Боковеньки» площею 109 га, заказник загальнодержавно значення «Боковеньківська балка» площею 9,4 га, та заказник місцевого значення «Цілина» площею 7,9 га. 

Матеріали лісовпорядкування Центру, розроблені у 2010 році, що містили ті ж три об’єкти ПЗФ на площі 126,3 га, 27.12.2010 погоджені Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області без зауважень.

В актах перевірок дотримання Центром вимог природоохоронного законодавства, що неодноразово проводилися протягом 2006 - 2019 років, відсутня інформація, що територія Центру увійшла до складу ще одного об’єкту ПЗФ – регіонального ландшафтного парку «Боковеньківський ім. М.Л.Давидова» (далі – РЛП).

Таким чином, про створення РЛП не знали не тільки працівники Центру, але й органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів поки у серпні 2021 році Державною екологічною інспекції Придніпровського округу не була проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Тільки з акту перевірки, наданого на ознайомлення керівникові Центру, стало відомо, що на підставі рішення Кіровоградської обласної ради від 04.11.2005 за №507 «Про створення регіонального ландшафтного парку «Боковеньківський ім. М.Л.Давидова» (далі – РЛП) землі Центру включені до складу території РЛП.

Зокрема, рішенням Кіровоградської обласної ради від 04.11.2005 за №507 «Про створення регіонального ландшафтного парку «Боковеньківський ім. М.Л.Давидова» створено регіональний ландшафтний парк «Боковеньківський ім. М.Л.Давидова» на території Долинського району загальною площею 17530,73 га без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об’єктів у їх власників або користувачів, з урахуванням площі природно-заповідних території згідно з додатком, без ліквідації їх статусу та категорії, а також встановленого заповідного режиму.

Крім того, рекомендовано Долинській районній державній адміністрації у першому півріччі 2006 року провести інвентаризацію земель водного фонду на території Долинського району, винести межі прибережно - захисних смуг в натуру, та спільно з відповідними сільськими радами розглянути питання про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування об'єктів природно-заповідного фонду, які ввійшли до складу РЛП.

Зазначене рішення містило і вказівки Державному управлінню екології та природних ресурсів в Кіровоградській області:

на виконання Указу Президента України від 23 травня 2005 року № 838 «Про заходи щодо дальшого розвитку природно-заповідної справи в Україні» підготувати запит на фінансування у 2006 році з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища щодо виготовлення державних актів на право постійного користування земельними ділянками та винесення в натуру об'єктів природно - заповідного фонду, які ввійшли до складу регіонального ландшафтного парку «Боковеньківський ім. М.Л.Давидова»;

в місячний термін після затвердження Положення про регіональний ландшафтний парк «Боковеньківський ім. М.Л.Давидова» передати під охорону земельні ділянки землекористувачам з оформленням охоронних зобов'язань;

здійснювати постійний контроль щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства на територіях та об'єктах природно - заповідного фонду, які увійшли до складу регіонального ландшафтного парку «Боковеньківський ім. М.Л.Давидова».

Жодного пункту зі змісту цього рішення виконано не було.

При цьому слід звернути увагу на те, що статтею 5 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» (далі – Закон) визначено, що завдання, науковий профіль, характер функціонування і режим територій та об’єктів природно-заповідного фонду визначаються у положеннях про них, які розробляються відповідно до вищезазначеного Закону, і затверджуються, щодо територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища. А природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки загальнодержавного значення, а також регіональні ландшафтні парки є юридичними особами.

Тобто, для того, щоб РЛП відбувся, необхідно було розробити та затвердити установчий документ, на підставі якого РЛП мав діяти, а також, у встановленому порядку зареєструвати його в якості юридичної особи.

Необхідно було вручити Парку охоронне зобов’язання на території, що ввійшли до складу РЛП.

Крім того, частиною 2 статті 52 Закону встановлено, що у разі схвалення клопотань про створення чи оголошення територій та об’єктів природно-заповідного фонду центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища проводиться їх погодження з власниками та первинними користувачами природних ресурсів у межах територій, рекомендованих для заповідання.

До Парку, як первинного користувача природних ресурсів, за погодженням не зверталися.

Цього всього, на момент проведення Держекоінспекцією у 2021 році перевірки, виконано не було.

Якщо простими словами, то обласна рада своїм рішенням про створення РЛП включила землі Центру площею 539 га без їх погодження і фактично РЛП існує лише на папері тому, що його дійсних меж не знає жодний з органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, також і контролюючих.

Так, заходи з поліпшення санітарного стану лісів (вибіркові санітарні рубки), призначались на території Центру з дотриманням всіх нормативно-правових актів з питань ведення лісового господарства, в тому числі Лісового кодексу України, Санітарних правил в лісах України, за погодженням зі спеціалізованим лісозахисним підприємством, за виключенням безпосередньо території об’єктів ПЗФ площею 126,3 га, оскільки на території об’єктів ПЗФ рубки взагалі не призначалися і не проводилися.

Щодо знищення багатовікових насаджень (стиглі і перестійні насадження віком понад 100 років), то вони розміщені на площі 109 га це об’єкт ПЗФ де рубки взагалі не проводились, вік решти насаджень складає від 50 до 80 років.

Зважаючи на специфіку ведення лісового господарства Центром, деревина заготовлюється в основному при проведенні вибіркових санітарних рубок, тому є низькотоварною, а саме – дрова паливні, яка використовується для потреб місцевого населення.

Парком з серпня 2021 року взагалі не проводяться будь-які рубки, а тому з об’єктивних причин не могли забезпечуватися потреби ЗСУ.

 

Довідково: На сьогодні державними лісогосподарськими підприємствами області надається значна ресурсна допомога ЗСУ та Територіальній обороні у вигляді лісоматеріалів круглих, пилопродукції для будівництва фортифікаційних споруд.

Окрім того, надається інша допомога для тимчасово переселених осіб, сьогодні лісогосподарськими підприємствами тимчасово надано житло для 35 людей із Луганської та Донецької областей. 

Пресслужба КОУЛМГ

Добавлено: 03.06.2022

Повернутись до списку новин


Контакты Контакты Контакты