Контакти
Фотогалявина
Гостьова книга
Анонси
 Колектив апарату обласного управління лісового та мисливського ... Дізнатися більше...

Для содержимого этой страницы требуется более новая версия Adobe Flash Player.

Получить проигрыватель Adobe Flash Player

Новини

7.01.2021: На межі степу та лісостепу («Лісовий і мисливський журнал» № 5-2020)

 

 

 

Лісівники Кіровоградщини працюють тут і зараз, примножуючи ті ресурси, які дала природа.

Центральноукраїнська – так дехто пропонує перейменувати Кіровоградську область.  Малувато «поезії та історії», як на мене, але – саме тут розташований географічний центр України – не посперечаєшся. Кіровоградське обласне управління лісового та мисливського господарства очолює з 2012 року – Наталія Ревенко.

Керівниця після осінніх виборчих перегонів була знову обрана депутатом обласної ради. Додаткові турботи та значні навантаження до фахових обов’язків, але як це важливо для лісової галузі – мати у владних коридорах своїх представників, що дає можливість доносити правдиву інформацію про діяльність лісівників, відстоювати їх інтереси та їх родин, задовольняти потреби місцевих громад й налагоджувати узгоджену роботу з лісівниками.

Зокрема організаційне супроводження, затвердженої об­ласною радою за ініціативи Кіровоградського ОУЛМГ, регіональної екологічної програми «Ліси Кіровоградщини» на 2016–2020 роки із залученням коштів обласного і місцевих бюджетів, не заборонених чинним законодавством.

Також, за ініціативи, а саме після депутатського запиту, депутата обласної ради Наталії Ревенко було ухвалене таке рішення – Звернення Кіровоградської обласної ради до Кабінету Міністрів України щодо недосконалості проєкту Державної стратегії управління лісами України до 2035 року та необхідності її доопрацювання.

В якому, разом із гострими зауваженнями, було відзначено, що досвід інших країн свідчить: об’єднання в одному господарчому суб’єкті дотаційних та прибуткових господарств є недоцільним, оскільки створюються передумови для внутрішніх конфліктів на ґрунті неоднозначного ставлення до перерозподілу коштів, що заважає їх сталому розвитку. Зміна лише моделі управління не вирішить проблем лісового господарства, а лише поглибить їх.

Перший заступник начальника Кіровоградського ОУЛМГ Олег Середюк розповів, що, попри пандемію, всі заплановані заходи підприємствами виконуються. За дев’ять місяців на площі 282,4 га створені лісові культури, з них 114,3 га – це нові ліси. Догляди здійснено на площі 5797,7 га. Зараз проводиться підготовка ґрунту та збір і висівання лісового насіння.

Кращий – в районі

Моя подорож почалася спілкуванням із директором ДП «Олександрівське ЛГ» Іваном Гапичем, на цій посаді з 2015 року. Дізнаюся, що разом із братом продовжив справу батька, який все життя пропрацював у лісовому господарстві. З короткою характеристикою, очолюваного ним підприємства, та напутнім словом відправився у ліси Кіровоградщини.

Разом із головним лісничим Віталієм Поповим та інженером лісових культур Миколою Петренком, прямуємо в Олександрівське лісництво. Проїжджаючи крізь села, що розташовані поряд з лісом, бачимо багато покинутих подвір’їв. Супутники розповідають, що цехи цукрового заводу, які зараз бовваніють тихими силуетами у бур’янах, у свій час працювали цілодобово – навіть Куба переробляла свою цукрову тростину. Молодь шукає роботу в інших краях. Лісівники вирівнюють та позитивно впливають на цю ситуацію. Так у районному конкурсі «Кращий роботодавець року» (чисельність працюючих від 101 до 500) за підсумками 2019 року – ДП «Олександрівське ЛГ» вибороло першість, як і в номінації – найбільший податковий платник.

Лісничий Олексій Уфімцев (випускник Лубенського лісового технікуму та НУБІП) показує своє господарство. Височенна щогла з потужною відеокамерою – кімната з монітором: система раннього виявлення та реагування на пожежі у лісових масивах (розробка харківських інженерів – «Азимут», встановлена у 2018 році). Зображення дублюється на екрані в Олександрівському лісгоспі та покриває площу радіусом у 25 км – видає точні координати займання. Управляється черговим у диспетчерській, але може працювати в автономному режимі. З кожним роком система окупляє внесені за неї кошти. До речі, за підсумками 9 місяців, завдяки профілактичним та протипожежним заходам, площу лісових пожеж в області вдалося втримати на 9,25 га – один із найкращих показників у галузі.

Якось цар Єгипту Птоломей запитав у Евкліда, як би це швидше опанувати геометрією. «Царських шляхів до геометрії нема», – відповів суворо математик. Згадалось, коли знайомили далі з розсадником із геометрично рівними рядами дуба, висіяного в 2019-му та цього року. Дійсно, нецарська, копітка робота лісівників, лісокультурниць створила і цю, і сусідню ділянки з декоративними деревцями та наповнила насіннєсховище.

Перша – в області

Приготували мені й родзинку – довгенько їдемо автівкою, і – «Клонова насіннєва плантація» в 5 га, яка була створена у 2012–16 роках зусиллями лісівників та науковців УкрНДІЛГА ім. Висоцького – перша на Кіровоградщині.

Микола Петренко з колегами розповідають про головний сенс цієї ділянки – отримання насіння, з посівними якостями кращими, ніж у звичайних насадженнях. Воно більше за розміром і масою на 15–20% й енергією проростання та схожістю. Зберігає спадкові властивості материнських дерев.

І раді косити – і косу носити: Василь Заславський, Роман Курганський, Євген Швед біля ділянки після рубки, яку доглядають

Живці були відібрані з плюсових дерев у Харківській області, з республіканської архівної плантації Старопетрівської науково-дослідної насіннєвої станції Київської області та 44 дерев – із соснових насаджень Олександрівського лісництва. В лабораторних умовах досліджувалися зразки хвої, шишок, насіння дерев, із яких були заготовлені живці.

За науково розробленою схемою, саджанці підживлювалися біологічно активними речовинами: такими препаратами, як: «Реверм», «Мастер», «Viva», «Гумат калія», «Циркон» та «Гетероауксин».

Було проведено коректування росту рослин – секатором видалялися бічні пагони, а на верхівковому залишали не більше трьох бруньок. Щорічно на площі з посадженими 780 прищепленими саджанцями проводяться механізований та ручний догляди.

Спостерігаємо, що вже на деяких трирічних щеплених деревах з’явилися шишки, тоді як на висіяних соснах це стається через 10–15 років. Зібране на плантації насіння набуває статусу покращеного чи сортового. Для цього треба пройти перевірку в науковців, які за певною процедурою атестують насіння й видають паспорт. Використовуватимуть насіння для власних потреб, а надлишок йтиме на продаж.

Рояльті на саджанцях та дуби без шапок

Наступне місце дислокації – Бірківське лісництво, яке очолює лісничий Андрій Літвін (закінчив НЛТУ – лісове господарство) – місцевий, із селища Олександрівка. Як кажуть в Україні: де народився – там і згодився. Помічник лісничого – Павло Голубець.

З гордістю показують теплицю із туманним розпиленням, стрімкі стрічки декоративних саджанців у викоханому розсаднику – назви, як пісня: самшит вічнозелений, туя західна «Смарагд» і «Глобоза», ялівець скельний, барбарис Тумберга. Як композитори мають від пісень своє рояльті, так і лісівники після копіткої праці отримають прибуток від продажу 60 порід саджанців із ліричними назвами. Декоративне розсадництво – джерело додаткових надходжень.

Знову в дорогу – зупиняємося біля засадженої після рубки ділянки. Андрій Літвін пояснює: «Культурам чотири роки. Протягом перших трьох проводили ручні та механізовані догляди трактором із КЛБ-дисками. Зараз доглядаємо мотокосами. Наступного року плануємо перевести у вкриту лісом площу, з подальшим проведенням освітлення, прочистки – як і годиться».

Нарікаю, що зараз тут нема людей – фотографія буде пріснувата. Не проблема, пропонують їхати на іншу – «де зараз хлопці працюють». Приїхали. Екіпіровані хлопці з мотокосами починають лякати, що під час роботи, підходити до них ближче 15 метрів заборонено. Мені пояснюють – для цієї роботи з вулиці не візьмуть. Потрібно повчитися, скласти заліки, зокрема, і з техніки безпеки. Отримати посвідчення. Щорічно проходити перепідготовку. І буде тобі робота і влітку, і взимку: денна норма догляду за незімкнутими лісовими культурами – 22 сотки.

Дубок на ділянці після рубки вже височенький – доглядати трактором – ні, а штілівські мотокоси у самий раз. Зрубується поросляк, другорядні породи: берест, клен, граб – зараз ці породи не потрібні, а пізніше затребувані будуть – підганяти дуб. Адже дуб любить рости у шубі, але без шапки.

Пройшло пів дня, а я вже побачив наочно скільки лісівникам треба знати з різних царин науки: ґрунтознавство, кліматологія, ботаніка, біохімія, екологія, фітопатологія, техніки: лісові машини та механізми, комп’ютеризовані протипожежні системи, вміння робити руками та хист організувати людей у дисциплінований, чітко працюючий колектив. Невже цього не бачать ті, що стоять на асфальті?

Додаткові докази значущості роботи лісівників шукав у інших лісгоспах Кіровоградщини, але то вже в наступних номерах нашого журналу та газети «Природа і суспільство».

Благородна справа – заготівля жолудя: лісничий Андрій Літвін та помічник лісничого Павло Голубець

ДОВІДКОВО

Кіровоградському ОУЛМГ підпорядковано – 69% лісового фонду, 27% – це полезахисні лісосмуги та інші захисні насадження, 2,8% – Міністерству інфраструктури, 1,2% – Міністерству оборони.

Ліси Кіровоградської області виконують переважно екологічні функції: водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі тощо. Експлуатаційні ліси відсутні.

Загальна площа лісів області – 187,5 тис. га. Лісистість області – 7,4%. Середній вік лісів близько 60 років. Переважаючі породи твердолистяні – 90%. Дві третини території області – у степовій зоні, ліси розміщені нерівномірно – переважно у західній та північній частинах..

Віктор ПОДЕНКО,
фото автора
та Ігоря ДЕМЧУКА,
“Лісовий і мисливський журнал”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Добавлено: 07.01.2021

Повернутись до списку новин


Контакты Контакты Контакты